Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Oxid uhličitý (CO2) je plyn, který ve tkáních vzniká jako odpadní látka a je z těla ven vylučován při dýchání.

Uhličitan neboli karbonát (CO32–) je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od kyseliny uhličité. Viz také kyselina uhličitá, hydrogenuhličitan.

Kyselina uhličitá (H2CO3) je látka, která se přirozeně nachází v lidském těle. Z chemického hlediska se jedná o sloučeninu tvořenou oxidem uhličitým (CO2) a vodou (H2O). Kyselina uhličitá se vyskytuje ve formě hydrogenuhličitanu (HCO3–) nebo uhličitanu (CO32–). Poznámka: Hydrogenuhličitan i uhličitan jsou anionty (záporně nabité částice), které jsou odvozeny od kyseliny uhličité. Viz také kyselina, oxid uhličitý, hydrogenuhličitan, uhličitan.

Oxid dusnatý (NO) je plyn, který se v malém množství přirozeně vyskytuje v lidském těle. Mimo jiné hraje rozhodující roli při rozšiřování krevních cév.

Oxidace je chemická reakce, která probíhá při kontaktu nějaké látky s kyslíkem nebo jiným tzv. oxidačním činidlem. Příklady oxidace jsou: rezavění železných předmětů vystavených působení vzduchu, hnědnutí rozkrojeného jablka, apod. Odvozené sloveso je oxidovat, odvozené přídavné jméno je oxidační. Opakem oxidace je redukce.

Oxidační stres je stav, který může nastat, když je v těle příliš mnoho nestabilních molekul označovaných jako volné radikály – a zároveň není dostatek antioxidantů, které by jich dokázaly tělo zbavit. Oxidační stres může vést k poškození buněk a tkání. Existuje mnoho faktorů podílejících se na vzniku oxidačního stresu – například obezita, nevhodné složení stravy, kouření, pití alkoholu, užívání některých léků a některé vlivy životního prostředí (některé typy záření, přítomnost pesticidů, toxinů apod.). Dlouhodobý oxidační stres může hrát roli při stárnutí a vzniku zhoubných nádorů chronických zánětů a některých dalších onemocnění. Viz také oxidace.

Otrava oxidem uhelnatým je závažný stav, který je způsoben vdechováním oxidu uhelnatého. Není-li pomoc poskytnuta včas, otrava oxidem uhelnatým může v poměrně krátké době vést až k úmrtí. Oxid uhelnatý (CO) se k hemoglobinu (červenému krevnímu barvivu) váže mnohonásobně pevněji než kyslík, čímž snižuje množství přenášeného (transportovaného) a využitelného kyslíku ve tkáních. Co se týče koncentrace CO ve vzduchu, již pouhých 0,0035 % (35 ppm) může vést k prvním příznakům otravy během 6–8 hodin. Koncentrace 0,08 % (800 ppm) vede do 2 hodin k bezvědomí. Při koncentraci 1,28 % (12 800 ppm) nastává smrt během několika minut. Viz také otrava, oxid uhelnatý.

Oxid uhelnatý (CO) je jedovatý (toxický) plyn bez barvy a bez zápachu. V běžném životě vzniká zejména při nedokonalém spalování dřeva nebo uhlí, ale také při kouření – tedy spalování tabáku. Jeho jedovatost (toxicita) je dána tím, že se váže k hemoglobinu mnohem pevněji než kyslík, čímž snižuje množství přenášeného (transportovaného) a využitelného kyslíku ve tkáních. Viz také otrava oxidem uhelnatým.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků